Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne to najskuteczniejsza metoda badania zmian w przypadku podejrzenia nowotworu. W przeciwieństwie do cytologii pozwalaj na przestrzenną analizę wycinka i jest znacznie dokładniejsza. Obraz histopatologiczny pozwala na postawienie dokładnej diagnozy i ocenę złośliwości zmian. Ogólnie przyjętą praktyką jest przeprowadzanie histopatologii przy usuwaniu atypowych znamion czy torbieli.
O wykonaniu badania histopatologicznego decyduje zazwyczaj lekarz. Jest ono szczególnie wskazane u osób, u których w bliskiej rodzinie występowały choroby skóry, np. czerniak. Do badania histopatologicznego oddawane są dziwnie wyglądające torbiele, pieprzyki i znamiona.
Wybór metody badania histopatologicznego zależy od rodzaju nowotworu, który jest podejrzewany, miejsca, z którego ma zostać pobrany materiał do badania oraz proponowanej metody znieczulenia. Zazwyczaj tkanki do histopatologii pobierane są poprzez chirurgiczne wycięcie podejrzanej zmiany lub wykonanie biopsji. Stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne.