Chirurgiczne usuwanie znamion
Chirurgiczne usuwanie znamion jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki przeciw nowotworom skóry. Pozwala na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych zmian patologicznych i rozpoczęcie leczenia. Sam zabieg jest szybki i bezbolesny, a może uratować życie.
Na chirurgiczne usuwanie znamion kieruje zazwyczaj lekarz dermatolog po wykonaniu badania dermatoskopowego. Wskazaniem do zabiegu jest występowanie atopowych znamion, tłuszczaków czy rosnących torbieli. Lekarz może również zdecydować o wycięciu znamienia, jeśli pojawia się infekcja. Nierzadko decyzja o usunięciu znamienia podyktowana jest względami estetycznymi.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Przygotowane do ekstrakcji znamię wycinane jest przy pomocy skalpela chirurgicznego. Chirurgiczne wycięcie pozwala na usunięcie znamienia w całości wraz z zapasem zdrowej tkanki. Pobrany wycinek oddaje się do badania histopatologicznego w celu sprawdzenia czy nie mamy do czynienia ze zmianami złośliwymi. Na ranę nakłada się szwy i opatrunek.